SİLİKON AMELİYATI NE ZAMAN İYİLEŞİR

Silikon implantlar diğer dokular kadar hızlı erimez ve iyileşmez. İyileşmenin ilk aşamasında doku yoğunluğu düşüktür. Bu da implantların çevre dokularla tamamen kaynaşmasını engeller ve belirli bir süre sonra çıkarılmasına neden olur.

Aradan yıllar geçmesine rağmen, bu implantların tamamen çözülüp çözülme olasılığı hala çok azdır. O zamana kadar geçici veya iki yılda bir değiştirilmelidirler.

Silikon implantlar ortalama 10 yıl kullanılır, ancak 50 yıla kadar dayanabilir. Bunun ana nedeni, silikonun mükemmel bir dayanıklılığa sahip olmasıdır. Yine de cerrahlar, silikon implantların uzun vadede cildi iyileştirmede etkili olmadığını ve bu nedenle birkaç ameliyattan sonra değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Silikon implantların iyileşmesinin ne kadar sürdüğünü anlamak için iyileşme sürecinin bir modeline ihtiyacımız var.

Ayrıca bazı cerrahlar konuyla ilgili gerçek dünya verilerine erişimleri olmadığında iyileşme süresinin süresi hakkında yanlış bilgi vermektedir. Silikon estetiğinin ortalama iyileşmesi 8-10 hafta arasındadır.